Dara Kırmızıtoprak

1997 yılında, 1984 den beri süregelen mimarlık macerasının ortaklık deneyimleri üzerine kuruldu. Türkiye insanının yerleşik düzene geçtiği, kalıcı ve sosyal hedeflerin geliştiği bir dönemde, önce ithalat sonra imalat rejiminin katkıları ve Türk müteşebbis ruhunun yenilikçi ve cesur tavrıyla bütünleştirdiği mesleki deneyimini marka haline getirmiş bir kuruluşun tanımıdır.

Şirket hizmet tarifini psikoloji, tasarım, imalat, organizasyon, iş idaresi disiplinleri ile yoğurmaya önem verir, birinin eksikliğini imalat zaafı olarak görür. Bu parametreler projenin talebe uygun, çağdaş, güzel, doğru seçilmiş malzemeler ve kadrolarla tam zamanında sonuçlanması anlamına gelir ki şirketin “ mimarlık” tarifi budur.

Üretilen yapının kullanıcı ve çevre ile ilişkisini önemseyen, eğitim, öğretim, ritüeller, statü, geliştirilmiş yaşam veya çalışma biçimini, coğrafi ve ticari şartları, mevzuatı proje verileri olarak kabul eden bir alt yapının oluşturulmasını vazifesi olarak algılar. Doğru tasarımı kullanıcının kartviziti gibi, ziyaretçiye verilen doğru ipuçlarında arar.

Bu amaçla mezuniyetle beraber Dara Kırmızıtoprak, çok uzun yıllar birlikte çalışacağı kadrosunu kurmakta da seçici davranmış ve bir okul haline gelen stüdyosunda yıllara bali bir iş arkadaşlığı geleneği yaratmıştır. Zaman zaman mesleğinin zirvesindeki yerli yabancı tasarımcılarla da işbirliği yapmak suretiyle hemen her ay basında ve tv da yer bulmuş, gurur duyduğu kariyerini heyecanla sürdürmektedir. 2010 International Property Awards Avrupa 1.lik ödülü sahibidir.

Uzun bir süreden birbirlerini tanıyan Gökhan Avcıoğlu ve Dara Kırmızıtoprak tecrübelerini birleştirerek, full servis amaçlı bir güç birliği içine girdiler. 2007’de başlayan bu birliktelik uygun arsa ve lokasyonun belirlenmesinden başlayarak, uygun programın oluşturulması başta mimari, iç mimari, dekorasyon olmak üzere ve diğer tüm proje hizmetlerinin koordinasyonu ve inşaat kontrollükleri ile gerektiğinde proje yönetimi hizmetlerini Türkiye; İstanbul, İzmir, Bodrum, Bolu, Rusya; Kazan, Moskova, Chelyabinsk, Belarus Minsk, Maritius Surinam; gibi ülke ve şehirlerde hali hazırda sürdürmektedir.

GAD

Global Architectural Development, ortakları Gökhan Avcıoğlu ve Özlem Ercil Avcıoğlu ve global işbirliği içinde bulunduğu kişiler olan, New York ve İstanbul tabanlı bir ofistir. 1994’ten beri mimari tasarım, araştırma ve konsept tasarımı üzerine çalışmaktadırlar.

Güncel ve çağdaş mimarlık, şehircilik, yazılım, tüketici davranışları ve alışkanlıkları ve projelere bütünsel yaklaşım, ilgi alanları içerisindedir. GAD, mimarlığı deneyime dayanan bir pratik olarak görür; tarihsel emsalleri ve yeni yolları karşılıklı yararlılık içerisinde bir araya gelebilecek şekilde değerlendirir. Global Architectural Development mimarlığa yenilikçi yaklaşımlar arar; projeler ve fikirlerle yeni mekansal deneyimler oluşturur.

GAD Cecil Balmond, Philip Gumuchdijan, Jeff Lee gibi çeşitli değişik kişi, tecrübe ve oluşumlarda uluslararası projelerde işbirliği yapmaktadır.

Projeleri arasında, İstanbul, Bodrum, New York, Washington DC, Virginia, Connecticut, Philadelphia’da, Rusya Kazan ve Libya’da ofis binaları, oteller, kültürel merkezler, kamusal alanlar, konutlar ve rezidanslar, spor merkezleri ve restoranlar bulunmaktadır.

1997 Ulusal Mimarlık Ödülü, 2001 Çimsa Kent Mobilyaları Yarışması, Miami Bienal’inde bir bronz madalya, 1998 ve 2004’de “Kadıköy Park” ve 2001’de “Yalova Elyaf” projeleriyle Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2010 International Property Awards Avrupa 1.lik ödülü sahibidir.

GAD’ın işleri A+U, Blueprint, Architectural Digest Wallpaper, Monument, City, Monitor, Dwell, Interior Design, Architectural Review, Architectural Record ve AIA New York Chapter’s magazine Oculus dergilerinde; New York Post ve Washington Post gazetelerinde yer almıştır. Ayrıca Türk basınından; Hürriyet, sabah, Milliyet, Referans, Elle, Elle Decoration, Alem, Arredamento, Maison Francaise, Marie Claire Maison gibi gazete ve dergilerde de yer almıştır.